Výměník story – článek pokračuje. Rekonstrukce mé části objektu si dala trochu na čas. Jednak jsem tenkrát studovala a financí nebylo tolik kolik bych si úplně představovala. Tento fakt se odrazil i na některých základních prvcích interiéru.
Osobně mě to vytrestalo u rozvodu elektriky. Levný elektrikář mi nadělal víc škody jak užitku. Samozřejmě se to vše začalo projevovat časem. Špatně propojená řadová světla. Záhadné propojení vypínačů, což vedlo ke skartu v trafu světla. Díky bohu jsme nevyhořeli. Celkem toho bylo víc.
-Na něčem se opravdu šetřit moc nedá a ani by se nemělo
Kvůli úspornějšímu vytápění jsem se nakonec rozhodla snížit strop sádrokartonem a zakryla jsem tak betonová žebra, která mě v prostoru imponovala. Dodnes mě to mrzí, ale na druhou stranu vím, že je to věc, která se dá změnit, až přijde čas. Jelikož to byl industriální prostor, strop byl vysoký 4m a do podhledu se navíc umístila vzduchotechnika-rekuperace.
Dalo se ušetřit na podlaze. Ne ve smyslu dát tam cokoliv jen aby to bylo nejlevnější, ale spíš v tom, že byla jasná představa a podle toho jsem mohla hledat na trhu momentální akce. Takže, skvělé, za extra výhodnou cenu jsem v akci koupila pěknou a kvalitní plovoucí podlahu. Radost netrvala věčně, Přišlo další poučení.
-Dobře zabezpečit stavbu.
Řemeslníci tenkrát zapomněli kabel od prodlužováku v přivřeném okně. Normálně by to kolemjdoucí člověk vůbec nepostřehl. Ale bohužel někteří mají trénované oko právě na tyto příležitosti. Do druhého dne vyskládané štosy podlahy byly pryč. Dodnes si lámu hlavu tím, že se to mohlo takto v tichosti a bez povšimnutí stát v dosti hustě obydlené části.
No nic pokračovalo se dál. Nakonec jsem v další příhodné akci koupila pěknou a velmi kvalitní velkoformátovou dlažbu. Barevný koncept mi sice zůstal, ale materiálový se dost výrazně změnil. To zásadně posunulo celkové zevření prostoru.
-Právě již v základu nám materiály udávají směr stylu a toho jakých vjemů a pocitů chceme v interiéru docílit.
-Na konečné volbě dlažby dnes oceňuji její výdrž, obzvláště doporučuji celoprobarvený střep. I přesto že vydrží hodně, nemusí vydržet vše. Na dvou místech jsem časem dlažbu poškodila, ale díky probarvenému střepu to není skoro vidět.
-Další věcí je dlouho trvající nahřátí podlahovým topením. V létě je, ale na boso zase dost chladná.
Představu jsem měla, ale neměla jsem pořádným návrhem danou jasnou linii a strukturu, která bude do detailů myslet na vše. A právě tato absence propracovaného návrhu mi přinesla dost komplikací, obzvláště když se to vše časově protahovalo.
Celkové rozložení místností versus celková velikost bytu mi nedovolila udělat příliš velkou koupelnu. Tudíž jsem se rozhodla, že chci zvolit pěkný materiál. Samozřejmě jsem neodolala a v akci sehnala kvalitní dlažbu, tak kvalitní, že mě řemeslníci proklínali. Rozhodla jsem se ji totiž použít jako obklad. A tam je prořez na zásuvku támhle a támhle, sem tam jiné řezání atd. Jenže ta dlažba byla tak pevná, že jim to dalo fakt zabrat. Jejich dřinu jsem ocenila, až v momentě kdy jsem si potřebovala vyvrtat pár děr. Ani s diamantovou hlavičkou vrtáku to nebylo snadné. Na podlahu jsem si dopřála kamennou mozaiku.
-Takzvané pravé materiály, tudíž ne imitace, jsou vždy o něco dražší, ale občas se vyplatí do nich investovat. Neříkám vždy, protože technologie moderních materiálů velmi pokročila a svými žádoucími vlastnostmi mohou mít někdy navrch.
Podhled v koupelně jsem snížila na minimum a nad koupelnou jsem vytvořila prostor na spaní přístupné z vedlejšího pokoje. Vzhledem k tomu že dveře z koupelny vedou rovnou do obývacího prostoru a ne do chodby. Bylo potřeba vybudovat ještě jedno samostatné WC v předsíni.
-V případě novostavby či rekonstrukce jsou různé normy a pravidla toho co musí být všeobecně v prostoru dodrženo z hygienických, bezpečnostních a jiných hledisek. Pro úspěšnou kolaudaci je důležité, abyste tyto věci dodrželi, jinak riskujete, že vám prostor nezkolaudují. Ale většinou jsou tyto věci již zakomponovány v projektu, který jde před zahájením ke stavebnímu povolení.
Kuchyňský prostor jsem chtěla spojit s jídelnou a obývacím prostorem, ale přitom lehce oddělit. Takže jsem kuchyňskou část vyvýšila o jeden schod a umístila do L.
V průčelí jsem si nechala udělat velkou prosklenou plochu, která se dá v půlce otevřít a odsunout a tím propojit interiér s exteriérem. Než byl hotový exteriér tedy plot a zeleň. Byly poměrně komické situace, kdy mi do bytu vlezla cizí paní s tím, jestli je to kadeřnictví. Sousedé se ze začátku ptali, co tu bude za obchod, když vidí tu velkou výkladní skříň. Z této fáze mého projektu je spousta dalších historek. Možná i proto, že jsem se spoustu krát přímo osobně a fyzicky účastnila některých prací. Jako př. betonování podlah, zateplování podhledu apod. Jsem za to ráda, jednak jsem se hodně přiučila a i poučila. Navíc znám nový příběh tohoto prostoru a je fajn když prostor má svůj příběh.
Nicméně tento příběh dobře demonstruje, proč je dobré mít velmi dobře propracovaný návrh interiéru, který myslí úplně na vše, i na vaše pocity.
-Proto je dobrý návrh důležitý! Vyvarujete se totiž spoustě zbytečným omylům.
-Dobře zpracovaný návrh vám ulehčí práci, s lehkostí pak můžete realizovat svou představu.